Grupa wsparcia dla rodzin z dziećmi

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Wspomaganie i rozwój kompetencji rodzicielskich - w jaki sposób?

Bezradność i poczucie winy w relacji z dzieckiem to częste problemy, z jakimi zmagają się rodzice. Budowanie pełnej empatii i zrozumienia więzi ze swoimi dziećmi jest często utrudnione, ze względu na liczne ograniczenia w naszym własnym postrzeganiu świata, nasze, często trudne, doświadczenia z przeszłości lub zachowania, które nas podświadomie blokują przed umiejętnością zachowania zdrowej relacji.

Kompetencje rodzicielskie są umiejętnościami, które są względnie stałe, jednak podlegają modyfikacjom ze względu na wpływ otoczenia lub zdobywanie nowej wiedzy. Wiele osób chciałoby w sobie naprawić, ulepszyć i rozwinąć te kompetencje w taki sposób, by kontakt z dzieckiem oraz komunikacja z nim odbywała się w satysfakcjonujący dla obu stron sposób. Wielu rodziców obawia się, że wzorce zachowania, wyniesione z własnego domu, nie spełniają ich oczekiwań- nie chcą powtarzać tych samych błędów wychowawczych, które same odczuli jako dzieci, w rodzinie, którą tworzą obecnie. Kompetencje rodzicielskie są jak najbardziej możliwe do rozwinięcia.

W naszej placówce pomagamy rodzicom zarówno indywidualnie, w postaci prowadzenia konsultacji oraz wsparcia psychologicznego, jak i grupowo, prowadząc grupę wsparcia na temat rodzicielstwa m.in. w zakresie budowanie zdrowych i prawidłowych relacji z dzieckiem. Należy pamiętać także o tym, że własny rozwój i dbanie o swój psychiczny dobrostan także wpływa pozytywnie na nasze kontakty.

Zajęcia grupy wsparcia będą dotyczyć:

  • problematyki poprawy kompetencji i większej świadomości siebie jako rodzica,
  • wszechstronnego rozwoju dzieci i zbudowania kompetencji rodziców i opiekunów w zakresie inteligencji emocjonalnej, empatii, poprawy komunikacji w rodzinie i uzyskania poczucia radości i satysfakcji z rodzicielstwa.

Zajęcia przeznaczone będą zarówno dla rodziców i dzieci.