Planu działania Centrum Usług Społecznych w Gminie Słupno na 2024r.
Program „Korpus Wsparcia Seniorów” Moduł I 2024
Adresatami programu to:
Osoby w wieku 60 lat i więcej, którzy mają problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia, prowadzący samodzielne gospodarstwa domowe lub mieszkający z osobami bliskimi, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającego wsparcia.
Cele programu to:
- Wsparcie finansowe gmin w zakresie organizowania usług opiekuńczych świadczonych w formie usług sąsiedzkich.
- Wsparcie finansowe gmin w realizacji usług opiekuńczych poprzez dostęp do tzw. „opieki na odległość” mającej na celu poprawę bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych.
Organizacja usług opiekuńczych:
O pomoc w formie usług opiekuńczych (świadczonych w formie usług sąsiedzkich) należy zwrócić się do Centrum Usług Społecznych w Słupnie. Nie zawsze konieczna jest osobista wizyta w Centrum. Można skontaktować się telefonicznie lub wysłać list. Wymagane jest zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia, uzasadniające korzystanie z usług opiekuńczych i zaleconą przez lekarza pielęgnację. Po zgłoszeniu, w przeciągu dwóch tygodni, pracownik socjalny z CUS odwiedza osobę oczekującą pomocy w jej mieszkaniu i przeprowadza tzw. rodzinny wywiad środowiskowy, którego celem jest ocena sytuacji życiowej podopiecznego. Od wyników wywiadu zależy m.in. ustalenie wysokości ewentualnej odpłatności za usługi. Centrum usług Społecznych musi w ciągu 30 dni od otrzymania zgłoszenia zapotrzebowania na usługi wydać decyzję administracyjną o przyznaniu - bądź nie - tej formy pomocy.
Ile płacimy za usługi
Od czego zależy wysokość opłat/ zwolnienie z opłat:
Od miejsca zamieszkania – szczegółowe zasady odpłatności, uchwalają władze gminy dlatego może zdarzyć się, że dwie osoby mieszkające w różnych gminach mogą zapłacić różne sumy za taką samą usługę. W celu uregulowania zasad udzielania i odpłatności za usługi Gmina podejmuje uchwałę.
Od dochodu netto – Opłaty za usługi opiekuńcze są naliczane przez Centrum Usług Społecznych w Słupnie i uzależnione są od dochodu zgodnie z art. 8 ustawy o pomocy społecznej i Uchwały Rady Gminy Słupno.
Jeśli więc nie przekraczamy kryterium dochodowego, które wynosi 600 zł na osobę w rodzinie, nie ponosimy odpłatności. Dla osoby samotnie gospodarującej kryterium to wynosi 776 zł. W przypadku przekroczenia ponosimy częściową odpłatność, tym większą im większe przekroczenie (aż do 100% ceny danej usługi).
Od sytuacji osób ubiegających się o wsparcie – szczególna sytuacja życiowa osoby korzystającej z pomocy, może być powodem częściowego lub całkowitego zwolnienia z opłat za usługi. Powodem zwolnienia w uzasadnionych sytuacjach, gdy ponoszenie opłat za świadczone usługi stanowiłoby nadmierne obciążenie, będą np.: udokumentowane wydatki na zakup lekarstw, artykułów sanitarnych, opłaty za leczenie, stosowanie specjalistycznej diety, zakup sprzętu rehabilitacyjnego, inne uzasadnione sytuacje życiowe i losowe.
Centrum Usług Społecznych w Słupnie może przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy u najbliższej rodziny osoby ubiegającej się o usługi. Wywiad ten ma na celu ustalenie czy rodzina ta udziela pomocy. CUS może ustalić z rodziną wysokość wsparcia finansowego jaką będzie ona świadczyć. Pamiętajmy, że CUS często będzie kierował się zasadą, że osoba wymagająca opieki i pomocy w pierwszej kolejności powinna oczekiwać jej od najbliższych.
Szczegółowe informacje:
https://www.gov.pl/web/rodzina/program-korpus-wsparcia-seniorow-2024
Dofinansowanie: 24 000,00 zł
Wkład własny: 12 000,00 zł
Całkowita wartość zadania: 36 000,00 zł
Pliki do pobrania