Profilaktyka wad postawy

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Profilaktyka wad postawy w ramach projektu „Centrum Usług Społecznych w Gminie Słupno”

 

Profilaktyka wad postawy to pierwszy, najważniejszy krok do zapobiegania późniejszym poważnym problemom zdrowotnym. Aby działania profilaktyczne były prowadzone rzeczywiście skutecznie muszą być znane przyczyny powstawania wad postawy. Do tych najważniejszych należą niedobór ruchu i siedzący tryb życia, doprowadzający do osłabienia układu mięśniowego, który jest niezbędny do utrzymania sprawności kręgosłupa i prawidłowej postawy Ponadto musimy  się  otwarcie przyznać do niskiego  poziomu kultury zdrowotnej  naszego społeczeństwa.

W jaki sposób zaimplantować modę na ruch i aktywy wypoczynek? I wcale nie chodzi tu o czynny wypoczynek  w trybie weekendowym ale systematyczną aktywność fizyczną, która jest najistotniejszym sprzymierzeńcem w walce z chorobami cywilizacyjnymi.  

Gmina Słupno w trosce o zdrowie swoich mieszkańców wykorzystała możliwości stworzenia doskonałej bazy dla prawidłowego rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży w ramach projektu "Centrum Usług Społecznych w Gminie Słupno”.

Jest nadzieja, że promocja  i umożliwienie dzieciom aktywności fizycznej zahamuje tempo rozwoju problemu wad postawy i późniejszych poważnych powikłań zdrowotnych z nimi związanych. 

W dalszym ciągu  poza propagowaniem aktywności ruchowej należy monitorować stan zdrowia i przebieg prawidłowości rozwoju fizycznego dzieci i młodzieży. W związku z tym w ramach projektu realizowanego zostaną przeprowadzone badania przesiewowe dzieci w wieku 6-15 lat. Zostanie zbadane i zdiagnozowane każde dziecko, posiadające zgodę rodziców. Po badaniu każdy będzie miał  ustalony indywidualny profil zdrowotny, który określi postawę ciała oraz prawidłowość rozwoju fizycznego. 

 

Pliki do pobrania